Tisková zpráva - Jan Černý

Skvělý úspěch Jana Černého v Höljes

O uplynulém víkendu pokračovalo Mistrovství Evropy v rallycrossu, tentokrát na trati Höljes ve Švédsku. Na start se v kategorii RX3 (dříve S1600) postavilo 21 vozů. Česká republika měla tři zástupce. Nejlépe se dařilo Janu Černému, který dokázal zvítězit ve třech rozjížďkách, připsal si body za druhé místo v kvalifikaci a celkově se umístil těsně pod podiem na čtvrtém místě.

 

"V Barceloně jsme byli hodně blízko finále, ale v semifinále nám praskla poloosa. Tým mezi závody na autě hodně zapracoval a měli jsme také několikadenní přípravu na Sedlčanské kotlině. To se vše projevilo již během tréninků. Dokázali jsme zajet čas v TOP3, což v konkurenci Audi a také místních severských závodníků byl dobrý ukazatel," hodnotil přípravu a začátek závodního víkendu Jan Černý.

foto: rallycross.cz
foto: rallycross.cz
foto: rallycross.cz
foto: rallycross.cz
foto: rallycross.cz

Hned první rozjížďku dokázal Jan Černý vyhrát a umístil se celkově na 6. místě. "Start byl dobrý, taktika jokeru také, ale poté jsem se zasekl za pomalejším autem, a tak výsledný čas asi nebude takový jaký bychom chtěli," řekl Jan Černý po dojetí Q1. Celkový čas pak stačil na šesté místo, které zajistilo poleposition do Q2.

 

V té dokázal Jan Černý ujet všem soupeřům již na startu a zvítězit stylem "start cíl". "Start byl hodně špatný, ale první zatáčka mi vyšla dobře. Jsem moc spokojený a uvidíme, co ostatní," shrnul svou dominantní jízdu v cíli Q2 Jan Černý. Celkový čas stačil na druhé místo a Jan Černý se tak posunul na celkové třetí místo.

 

Q3 byla nejslabší z celého víkendu. Jan Černý bojoval s vozy na trati, a tak celkový čas stačil pouze na 9. místo. Nicméně druhý den dokázal Jan Černý skvěle odstartovat do Q4, vyhrát svou rozjížďku a připsat již podruhé druhý čas celkově. Díky tomu se Jan Černý umístil na druhém místě v kvalifikaci a vyjel si poleposition do semifinále. "Jsem moc spokojený. Bereme důležité body po kvalifikaci a teď je na mě splnit cíl - tedy finále," řekl Jan Černý před startem semifinále.

 

To se povedlo. "Nebyla to nejlepší jízda, navíc je vidět, že tým Audi dokáže zrychlovat a jakmile se jede na šest kol, je naše ztráta větší. Teď nás čeká finále a tam se může stát cokoli," řekl Jan Černý před startem finále, do kterého startoval ze druhé řady na startu.

jan cerny fabia
citigo rx

"Především jsem rád, že se nám podařilo dostat se do finále. To byl náš hlavní cíl. Celý víkend jsme patřili mezi TOP 5 aut, vyhráli jsme 3 rozjížďky a skončili jsme druzí po kvalifikaci. Podium bylo velice blízko, to mě moc těší a mrzí mě, že jsme na něj nedosáhli. Potvrdili jsme, že s Audinama dokážeme jet a nejsme tak daleko. Takže další cíl? Podium! Pro celý tým by to bylo skvělé potvrzení, že jdeme správným směrem. Celkově to byl parádní víkend. Trať je naprosto fantastická. Děkuji týmu, fanouškům a partnerům za podporu!" shrnul Jan Černý celý závod.

 

Další závod se pojede první víkend v září ve Francii, kde Jan Černý ještě nikdy nestartoval.

 

"Dodatečně bych chtěl všem účastníkům Barum Rally a také pořadatelům popřát mnoho štěstí a bezproblémové závody. Já můžu potvrdit, že dorazím jako divák," dodal závěrem Jan Černý, který bude na startu Barum Rally chybět po dlouhých 11ti letech.

Partneři rally 2021 Jan Černý
Partneři rally 2021 Jan Černý