Martin Knápek

Rallycrossový závodník Martin Knápek odhalil plány pro sezonu 2022

20.04.2022

 

Český rallycrossový závodník Martin Knápek má před sebou první start v Mistrovství České Republiky letošní sezóny. Mladý talent a junior JC Academy se celou zimu chystal na velkou premiéru se svou novou Škodou Fabia STC1600. První letošní závod se uskuteční v polském Slomzcynu.

 

„Velmi se těším, protože se mi polské okruhy v minulosti hodně líbily. Jedná se o typické rallycrossové tratě, které kombinují rychlé a pomalé technické úseky. Kromě toho se bude jednat o mé první srovnání s konkurencí v nové divizi," odhaluje Knápek.

 

„Bude to má první sezona se Škodou Fabií, takže se chci hlavně učit a sbírat potřebné zkušenosti. Jelikož jsem juniorem JC Academy, tak mám i zaručenou skvělou podporu od úspěšného českého závodníka Jana Černého.

 

Honza mi předává zpětnou vazbu a dává také důležité rady, které budu letos chtít aplikovat. Takže uvidíme, jak se situace bude vyvíjet. Samozřejmě lhal bych, kdybych řekl, že nechci vyhrát. Vyhrát chce každý správný závodník."

 

Kromě toho, že se Knápek bude účastnit českého mistrovství, tak zamíří i mimo hranice. Na nadějného jezdce budou čekat starty po celé střední Evropě.

 

„V letošní sezoně plánuji závodit v celém MČR, ale zároveň hodlám vyzkoušet závody v polském mistrovství. Zároveň je na seznamu i maďarský Nyirád, kde se vždy setkává velká evropská konkurence. I z toho důvodu jsem na Maďarsko zvědavý."

mk2
mk1

Závodění ale není jen o tom, že si pilot sedne do vozu. Jedná se o složitou přípravu jak mentální, tak fyzickou. Z těchto důvodů dělá Knápek několik věcí okolo, aby byl komplexnějším závodníkem.

 

„Přes zimu jsem začal streamovat na Twitchi, zároveň bych rád měl streamy ze závodů. Na mém kanálu Knáp3k tedy nezapomeňte dát odběr, abyste o nic nepřišli!

 

Samozřejmě probíhala i fyzická příprava, především horních končetin, která je v těchto vozech nesmírně důležitá. Proto jsem velmi často jezdil také na motokárách. Nicméně jsme hlavně s tátou a LMP Racing připravovali Fabii na novou sezonu. Navíc chodím také na lekce Angličtiny, a toto léto mám v plánu jet na tři týdny do Anglie, abych se ještě zlepšil a posunul se na další úroveň."

 

I když se jedná stále o velmi rané začátky kariéry, mladík má o svých plánech jasno. Chtěl by se zapsat nejen do českých historických tabulek, ale i světových. To všechno pod dohledem Černého.

 

„Hlavním cílem pro mě je se stát mistrem světa ve WRX, ale do toho poměrně logicky zapadá i mezistávka v RX3. Honza je pro mě velkým vzorem a zároveň i letos startuje v tomto šampionátu. Mít po ruce člověka, který startuje přímo v místě dění, to je něco, čeho si nesmírně cením.

 

Kromě Honzy mě ale inspiruje i evropský rallycrossový šampion Andreas Bakkerud. Obdivuji ho nejen pro jeho talent a rychlost, ale také proto, jak si dokáže získat pozornost a obdiv fanoušků. Andreas je podle mého názoru skvělým příkladem toho, co má mít profesionální závodník," dodává Knápek.

Jantar Team, Jan Černý