Jan Černý Rally Rallycross

Motorsport není jen o sezení za volantem

Po úspěšném debutu Jana Černého na Rally Monte Carlo se český “soutěžák” věnuje i dalším aktivitám, které jsou spojené s jeho jménem.

 

Závodní speciál Ford Fiesta Rally3 z dílen LMP Racing pod hlavičkou Jantar Team se vrátil do Česka, zatímco se Honza přesunul do Velké Británie, kde se snaží zdokonalit ve své Angličtině. Přípravu na dvojitou světovou kampaň v podobě WRC a WRX tak rozhodně nepodceňuje.

 

„Jedna věc je, aby byl člověk dostatečně připraven na závody, a druhá věc je, aby měl finance. To je takový celoživotní úděl závodníka. Důležité je mít rozpočet na závodění, ale kromě toho je důležitá i fyzická a mentální příprava. Psychická pohoda je rovněž velmi důležitá,” popisuje Honza svůj program.

lmp
service

„Na Rally Monte Carlo jsme mohli být i trochu lépe připraveni, a možná získat vítězství. Pro mě je to proto teď obrovská motivace makat dál a více, protože jsem viděl, že je možné to dokázat.

 

Co se týče rozpočtu, tak pracujeme na tom, abychom sehnali ještě nějaké partnery. Samozřejmě čím více jich bude, tím více budeme moci testovat, připravovat se, a nakonec závodit.”

 

Kromě WRC a lekcích angličtiny je to letos opět i o rallycrossu, kde Honza nastoupí společně s týmem PAJR do své druhé sezony. Premiéra se Škodou Citigo RX vyšla téměř perfektně, a proto to může být letos jen lepší.

 

„Letošní rallycrossová sezona pro mě bude snažší, protože už jsem pár závodů odjel. Dobré je, že vím, co čekat od samotných jezdců a tratí. Pravidla jsou sice trochu jiná, například do joker lapu můžeme až ve druhém kole. Systém bodování bude také odlišný, a startovní procedura se mění. Je tu zkrátka hodně nových věcí, ale hlavu si z toho nedělám,” pokračuje český závodník.

win
top shot

Postupně se ale chystáme na přechod právě do nového vozu. Podvozek bude jiný, váha také, prostě vše, co se dá na autě měnit. Za ty dva roky, co jezdím rallycross jsme posbírali tolik zkušeností, že je mohu přenést právě do nového vozu. Věřím, že se vydáme správným směrem hned od začátku.”

 

Jak už název článku napovídá, motorsport není jen o sezení za volantem. Aktivit spojených se jménem Jan Černý je hned několik. Závodník se aktivně podílí na podpoře mladých talentů českého rallysportu v rámci své JC Academy. Pod hlavičkou několikanásobného vicemistra MČR závodí Filip Kohn a Martin Knápek.

 

„Moc rád pomáhám jakýmkoliv závodníkům, o kterých vím, že jsem jim něco schopen předat. O to víc, když je to mladý závodník, a já mohu sledovat jeho progres. Jsem rád, když mu mohu předat své zkušenosti a hlavně když mu mohu ukázat věci, kterým se má vyvarovat.

 

Je moc hezké vidět, jak se kluci zlepšují, zrychlují a celkově jak na sobě pracují. Není to jen o samotné jízdě, ale opět i o fyzické a psychické přípravě. Chybět nesmí ani znalost techniky, aby si opravil při problémech na přejezdech auto nebo vyměnit kolo. Důležitý je také marketing a obchod, protože motorsport je komplexní věc.”

blonde
old blonde

V motorsportu se zkrátka všechno pojí se vším, a aby Honza nebyl pozadu, tak také vytváří trendové podcasty se zajímavými osobnostmi ze světa rally, proti kterým pravidelně závodil.

 

A nakonec je zde pro fanoušky kromě podcastů i oficiální merchandise obchod, kde si může každý koupit něco, čím ukáže nejen doma, ale i na “erzetách”, že je Honza právě jeho oblíbenec.

 

Jak sami můžete vidět, je toho skutečně hodně, co se okolo jména Jan Černý děje. Honza se navíc teď vrátil trochu do svých klukovských let nejen rallycrossem, ale také tím, že si obarvil vlasy na blond. Tak doufejme, že mu to přinese štěstí v dalších závodech.

 

Sen a cesta za snem je ale stejná, a proto se můžete letos těšit ještě na několik Honzových vystoupení v rámci WRC a WRX.

Jantar Team, Jan Černý