Rally slovník

Pojem

Popis

000, 00, 0

Pořadatelský vůz označený 0 - jedná se o poslední vůz pořadatele na trati před příjezdem prvního závodního vozu. 00 Pak označuje vůz předposlední, 000, "předpředposlední".

2WD

Označuje třídu vozidel s jednou hnanou nápravou. Standardně se v dnešní době jedná o vozy s pohonem na přední kola, ale tato zkratka může označovat i vozy s pohonem zadních kol.

4WD

Označuje vozy, které mají pohon všech kol.

ALS

Anti-lag-system. Jedná se o systém, který neustále roztáčí turbo v momentě, kdy jezdec povolí plynový pedál. Výsledkem je hlasité "chrochtání" vozu právě v momentě, kdy jezdec ubere. Důvod je jednoduchý, turbo je poháněno spalinami, když jezdec nepřidává, motor nic nespaluje a turbo by tak "stálo". Jeho opětovné roztočení by znamenalo ztrátu, s als se turbo točí neustále a může tak okamžitě poskytnout potřebný plnící tlak.

APRC

Asijsko-pacifický šampionát v rally.

ADMINISTRATIVNÍ PŘEJÍMKA

Přejímka před samotným závodem, během které se kontrolují licence závodníků a soutěžících a řidičské průkazy. Posádka dostane od pořadatele itinerář, startovní číslo a vůbec veškeré podklady k soutěži.

AKTIVNÍ DIFERENCIÁL

Označuje diferenciál, který umí měnit svou svornost na základě vstupních veličin, zejména rychlosti a polohy škrtící klapky či tlaku brzd. Aktivní diferenciál byl použit jen u vozů wrc.

ATMOSFERICKÉ SÁNÍ

Jedná se o sání vzduchu (palivové směsi) u pohonných jednotek bez turba nebo kompresoru. Sání je zajištěno jen pomocí podtlaku ve spalovacím prostoru.

BORDEL

Častá zkratka v rozpisu posádek označující nečistoty na trati.

BOČMEN

Slangové označení jízdy smykem :)

BRUNTÁL

Zkratka v rozpisu označující "ohromnou díru" na trati.

BRZDOVÉ DESTIČKY

Jedná se o třetí segmenty, které jsou písty v brzdičích přitlačovány k brzdovým kotoučům. Oproti brzdovým destičkám v sériových vozech jsou závodní destičky stavěny na vyšší teploty, což znamená, že se jen tak nepřehřejí, na druhou stranu je nutné jejich zahřátí pro zajištění optimálního fungování.

BRZDOVÉ KOTOUČE

Společně s destičkami tvoří základ pro brzdění vozu. Závodní kotouče se musí s destičkami nejdříve "zabrzdit dohromady", aby bylo dosaženo optimálního brzdného účinku. Závodní kotouče bývají děrované pro zajištění chlazení, popřípadě drážkované pro odvod nečistot z funkční plochy.

CUTOVÁNÍ

Tzv. "Katování" je výraz převzatý z angličtiny. V češtině lze použít výraz řezání a označuje zmenšování poloměru zatáčky tím, že jezdec vystrčí vnitřní kola mimo vozovku a tím si de facto narovná zatáčku. Výhodou cutování je, že vůz může napřímenou zatáčku projet rychleji, popřípadě se může pneumatikami opřít o hranu, kterou tvoří povrch vozovky. Nevýhodou je, že v krajnicích může čekat skrytý kámen, který může způsobit defekt pneumatiky.

CVIČKA

Pojem označující tréningový vůz, který posádky používají k seznamování se s tratí.

CÍLOVÁ RAMPA

Jedná se o jeden z posledních úkonů, které musejí posádky v rámci rally absolvovat. Na cílové rampě dochází k vyhlašování výsledků. Jako rampa je tento prvkem nazývám proto, že se jedná o vyvýšené pódium z důvodu přehlednosti pro diváky.

DESKY

Jiný výraz pro brzdové destičky.

DIFERENCIÁL

Zařízení staré téměř jako sám automobil. V zatáčce se levé a pravé kolo otáčí různou rychlostí. U nepoháněné nápravy to není problém, u nápravy, která je hnaná motorem, je třeba výkon od motoru rozdělit s ohledem na různé rychlosti kol. Správně fungující diferenciál je pro závodní automobil důležitější, než se může zdát.

DIVÁCKÉ MÍSTO

Je místo vyhrazené pořadatelem na trati rychlostní zkoušky. Neznamená to nutně, že je se jedná o místo, na kterém toho divák uvidí nejvíce. Na druhou stranu, na diváckých místech bývá spousta doprovodných aktivit, které divákům zkracují čekání mezi jednotlivými vozidly. Pro méně zkušeného diváka rally jsou tato místa velmi dobrou volbou.

DVOUKOLKA

Viz pojem 2wd.

DVOUNULA

Viz 00 - jedná se o předposlední vůz pořadatele na trati před příjezdem prvního závodního vozu.

ERC

European Rally Championship - Mistrovství Evropy v rally.

EMIL TRINER

Legenda české rally. Emil byl továrním jezdcem škoda motorsport a třeba to, co předváděl s octávií wrc, většina diváků rozdýchává dodnes. Emil nebyl v době své největší slávy vždy absolutně nejrychlejší, ale divácky nejvděčnější určitě!

ERZETA

Neboli rychlostní zkouška - pro běžný provoz uzavřená trať závodu ohraničená startem a cílem, kde posádka jede v helmách a s veškerým bezpečnostním vybavenám maximální možnou rychlostí. Na rychlostních zkouškách se posádkám měří čas s přesností na desetinu vteřiny. Časy všech rychlostních zkoušek se sčítají a vítěz je ten, kdo dosáhne nejrychlejšího času. Na rychlostních zkouškách mají diváci možnost vidět závodní vozy v akci.

ETAPA

Zpravidla vícedenní soutěže bývají rozdělené do několika etap a to tradičně znamená, že každý den představuje jednu etapu. Etapa má ale stanovený minimální počet km, proto jsou některé kilometrově kratší dny spojovány do jedné etapy. V některých šampionátech se body přidělují po etapách, nebo odstoupivší posádky mohou znovu nastoupit do další etapy.

EWRC-RESULTS.COM

Bezesporu pojem v rally. Potřebujete něco dohledat o konkrétním závodu, jezdci, šampionátu či voze? Zkuste se připojit na ewrc-results.Com :)

FAS

Federace automobilového sportu - zaštiťuje v české republice pořádání motoristických disciplín a stanovuje národní řády v souladu s řády fia.

FUNKČNÍ TEST

Funkční test je zpravidla prvním testem vozidla po nějakém velkém zásahu, nebo po jeho stavbě. Provádí se při něm ověření funkčnosti celku, či jednotlivých skupin dílů nebo dílů samotných.

GEOMETRIE NÁPRAV

Jedná se o nastavení vzájemné polohy prvků náprav tak, aby bylo dosaženo optimálních jízdních vlastností. I zdánlivě malá změna může mít ohromný vliv na chování vozu, na opotřebení pneumatik atp. Důležitými parametry geometrie jsou sbíhavost, odklon a závlek.

GRAVEL CREW

V češtině se užívá pojmu šotolinový špion. Jedná se o posádku, která má k dispozici rozpis závodní posádky a jejímž úkolem je zapisování poznámek o aktuální situaci na trati. Gravel crew se na trati rychlostních zkoušek pohybuje těsně před jejich uzavřením pro veřejnost, aby informace o změnách na tratích rz byly co možná nejaktuálnější.

HANS

Head and neck support - jedná se o systém ochrany krční páteře posádky. Je tvořen ze speciálního dílu umístěného za krkem soutěžícího. Tento díl je spojen pásky s helmou, aby, v případě nárazu, hlava svou setrvačností nepoškodila krční páteř.

HARMONOGRAM SOUTĚŽE

Detailní harmonogram veškerého dění v soutěžní části soutěže. Jsou zde informace o startu, o času příjezdu do jednotlivých časových kontrol, časy startu jednotlivých rychlostních zkoušek atd. Časy v harmonogramu jsou vždy určeny pro první závodní vůz na trati.

HOMOLOGACE

Velmi zjednodušeně se dá říct, že je typový list každého vozidla. Jsou v ní zaznamenány rozměry či hmotnosti důležitých částí. Důležité jsou rovněž fotografie. Cílem je zajistit, aby úpravy vozidla byly v rámci povolených mezí dané třídy.

HŘEBY

Je hřebík a hřebík. V rally máme na mysli převážně hřebíky použité v pneumatikách, které jsou určeny pro závody na sněhu a ledu. Jejich funkcí je "zakousnout" se do zmrzlého povrchu a tím zlepšit trakci. Jednotlivé druhy pneumatik se liší počtem a rozmístěním hřebíků. Omezen zpravidla bývá právě jejich počet. V rally se používají dvě délky hřebů, delší a kratší. Delší jsou vyloženě pro severské podmínky. Použití hřebů je zakázáno, pokud není pořadatelem vyloženě povoleno.

INFO VŮZ

Vůz pořadatele jedoucí po trati před závodními posádkami. Zpravidla bývají dva a jejich účelem je informovat přihlížející diváky o průběhu závodu.

INTERKOM

Zařízení v automobilů sloužící pro komunikaci posádky. V závodních vozech je velmi často velký hluk a interkom zajišťuje, že se posádka navzájem perfektně uslyší.

ITINERÁŘ

Detailní průvodce tratí závodu, který vytvoří pořadatel a předá ho posádkám. Trať závodu musí být přesně dodržena. V itineráři jsou detailní informace, vzdálenosti, nákresy odboček a důležitých míst, ale také jsou zde mapy, nákresy a důležité informace pro posádky.

JWRC

Junior world rally championship - juniorské mistrovství světa v rally

JEAN RAGNOTTI

Naprostá legenda rally. Bývalý kaskadér se rozhodl jezdit rally a dotáhl to až do továrního týmu renault. Jeho průjezdy patří k tomu nejlepšímu, co bylo na rally kdy možné vidět. Zkuste jeho jméno zadat na youtube. :)

JÍZDNÍ VÝKAZ

Jedná se o kartu, která musí být předložena v časových kontrolách a do které časoměřiči zapisují časy. Ztráta nebo chybějící zápis znamená konec v soutěži. Jízdní výkaz a odpovědnost za správné zápisy má na starosti spolujezdec.

KIT CAR

Jedná se o skupinu závodních vozidel v rally, která zažívala vrchol ve druhé polovině devadesátých let. Základem byly tzv. Kity, neboli balíčky závodních dílů. Z nich šlo použít jen něco, ale ty správné kit cary měly všechny díly homologované v rámci kitu. Zajímavé na těchto vozech bylo, kolik dokázaly jejich agregáty točit. 10000Tis otáček? Žádný problém! Hledejte na youtube peugeot 306 maxi. .-)

KLEC

Alias bezpečnostní rám ve voze.

LETMÝ CÍL

Každý cíl v rally je letmý. Znamená to to, že závodní vozy projíždí cílovou fotobuňkou.

LETMÝ START

Rozlišujeme dva druhy startů, pevný a letmý. Při pevném startu se automobil rozjíždí z nulové rychlostí, u letmého startu už rozjetý protíná startovací fotobuňku.

LIŽINA

Speciální kryt umístěný na podvozku chránící agregáty vozu od poškození kamením a tvrdými nárazy na vozovku.

MOKRO

Zdánlivá banalita. Každý ví, co je mokro. Ale jak poznáte mokro od vlhka? Položte na vozovku ruku, zůstanou-li na ní kapky, je mokro. Pouhé vlhko kapky nevytvoří.

OKRUHOVÁ ZKOUŠKA

Zpravidla mají rychlostní zkoušky start a cíl v jiném bodě a každý úsek této rychlostní zkoušky je projížděn právě jednou. Kvůli divákům se však začínají objevovat zkoušky, kde posádky absolvují určitou část tratě vícekrát, stejně jako na okruzích... Diváci tak vidí posádku vícekrát. Jednoduché:)

PARC FERMÉ

V češtině uzavřené parkoviště. Je plochou, kde se závodní vozy parkují během noci a při prostojích. Během této doby se k nim nikdo nesmí přiblížit, s výjimkou posádky, která vůz přiveze a v určeném čase i odveze. Cílem je, aby s vozy nebylo nijak manipulováno (úpravy, opravy či "sabotáže").

PASIVNÍ DIFERENCIÁL

Označuje diferenciál bez řízení počítačem. Vše v něm funguje na mechanické bázi.

PENALIZACE

Značí trest pro posádku a to konkrétně přičtením určitého času k celkovému času posádky v rámci soutěže. Zpravidla se jedná o násobky desítek vteřin.

PEVNÝ START

Opak letmého startu. Vozidlo startuje z nulové rychlosti.

POLOOKRUHOVÁ ZKOUŠKA

Část rz je tvořena úsekem okruhového charakteru a část pak klasickým úsekem z bodu a do bodu b.

POWER STAGE

Pojem z mistrovství světa v rally. Jedná se zpravidla o závěrečnou zkoušku, která je zpravidla vysílána živě v tv. V případě této zkoušky se prvním třem absolutního pořadí přidělují body do hodnocení šampionátu v poměru 3 pro vítěze, 2 pro druhého a 1 pro třetího v rámci rz.

PŘEJEZD

Trať závodu vedoucí v běžném provozu, kde musí posádky dodržovat všechny dopravní předpisy. Přejezdům se také říká spojovací úseky.

PŘESKUPENÍ

V rally za sebou vozidla startují v intervalech, zpravidla se jedná o násobky minut, nejklasičtěji pak o rovnou minutu. Nezřídka se stane, že některá z posádek vypadne. V takovém případě pak v rámci startovního pole vznikají "díry". Učelem přeskupení je pokračující posádky seskupit tak, aby startovní pole bylo maximálně homogenní, tedy bez zmíněných "děr".

RADIOBOD

Stanoviště na trati rz, kde je umístěn pořadatel s vysílačkou. Radiobody jsou zřizovány zejména z bezpečnostních důvodů.

RALLY2

Název pro restart posádek v rámci soutěže. Dříve veškeré odstoupivší posádky prostě jely domů, díky rally2 však mohou nastoupit do následující etapy. Za každou nedokončenou rz je pak posádce přidělena penalizace 5 minut. Výjimku tvoří poslední rz etapy, pokud posádka odstoupí v ní, je penalizována rovnou 10 minutami! Rally2 není povolena v poslední etapě, tzn, kdo skončí v poslední etapě, je veden v seznamu odstoupivších. Rally2 upravují národní řády jednotlivých zemí po svém, zmíněná charakteristika platí pro mistrovství světa.

RAMPA

Když se v rally řekne rampa, znamená to přídavné světlomety do tmy. Výjimku tvoří startovní/cílová rampa, to pak znamená vyvýšené místo, které posádky přejíždí během startovního/cílového ceremoniálu. Rampa se říká i speciálnímu prstenci v diferenciálu, který ovlivňuje jeho svornost. Ale ve většině případů platí první vyřčené, tedy světelná rampa.

RECCE

Tento pojem označuje seznamovací jízdy, při kterých si posádky najíždí trať a tvoří rozpis.

RESTRIKTOR

Jedná se o součást omezující přívod vzduchu do motoru a tím i snižující výkon. Prakticky většina tříd má předepsaný určitý průměr restriktoru.

ROAD BOOK

Též zvaný itinerář.

ROMAN KRESTA

Jediný čech, který to dotáhl do dvou týmu mistrovství světa. Krom domácí škody roman závodil i pro ford. Roman má ohromný cit pro auto a platí za jednoho z největších odborníků na nastavování rally vozidel u nás!

ROZBALÍ

Pojem z rozpisu, označuje zatáčku, která "povolí", tzn na výjezdu už "není tak prudká" a dá se tak dříve zrychlovat. :)

ROZPIS

Detailní popis trati, který si posádka vytvoří během seznamovacích jízd. Každý spolujezdec si rozpis zapisuje pomocí vlastních zkratek a symbolů do speciálního sešitu.

RYCHLOSTNÍ ZKOUŠKA

Pro běžný provoz uzavřená trať závodu ohraničená startem a cílem, kde posádka jede v helmách a s veškerým bezpečnostním vybavenám maximální možnou rychlostí. Na rychlostních zkouškách se posádkám měří čas s přesností na desetinu vteřiny. Časy všech rychlostních zkoušek se sčítají a vítěz je ten, kdo dosáhne nejrychlejšího času. Na rychlostních zkouškách mají diváci možnost vidět závodní vozy v akci.

S1600

Označení pro skupinu super1600, která se na závodních tratích objevila kolem roku 2000. Tato třída byla mířena na mladé talenty a měla být spíše dostupná. Ve skutečnosti byly tyto vozy spíše malými wrc, aspoň co se nákladů na provoz týče. Hlavními parametry byly: motor 1,6 bez turba milující otáčky, sekvenční převodovka, přední náhon a délka do 4m... Během doby vzniklo vcelku dost vozidel této třídy. Asi nejúspěšnějším byl citroën c2 s1600, největší exotikou pak asi lada 112, která nakonec kvůli délce přesahující 4m nemohla být homologována jako s1600, nýbrž jen jako kit car.

S2000

Třída vozidel v rally. Základem je pohon 4x4 a dvoulitrový motor bez turba prahnoucí po otáčkách. S postupem času startovala ve třídě s2000 i vozidla s motorem 1,6 osazeným turbodmychadlem.

SEKVENČNÍ PŘEVODOVKA

Hodně zjednodušeně, převodovka, kde jezdec pohybuje řadící pákou jen k sobě a od sebe (narozdíl od klasického "háčka" v sériových vozech). K sobě řadí vyšší rychlostní stupeň, od sebe nižší. Spojku jezdec používá prakticky jen při rozjezdu.

SERVISNÍ ZÓNA

Zóna určená pořadatelem, kde mají jednotlivé týmy postavená svá zázemí. Zóna je společná pro všechny účastníky závodu.

SETUP

Setup logicky označuje nastavení auta. Jedná se převážně o nastavení geometrie, tlumičů, výběr pružin a stabilizátorů, pneumatik a jejich nahuštění, dále volbu stáleho převodu, diferenciálu a jeho ramp, nastavení účinnosti posilovače řízení atd. Atd. Věcí lze měnit spousta.

SEZNAMOVACÍ JÍZDY

Ve světě označované recce. Jde o průjezdy rychlostní zkouškou za účelem vytvoření rozpisu. Během seznamovacích jízd je striktně dodržováno omezení rychlosti a jeho překročení se trestá, neboť vozy jsou monitorovány pomocí palubních gps jednotek.

SONDER PRÜFUNG

Rychlostní zkouška v němčině.

SPECIAL STAGE

Rychlostní zkouška v angličtině.

STARTOVNÍ LISTINA

Seznam všech posádek seřazených ve startovním pořadí.

STARÁ WRC

Řekne-li někdo "stará wrc", má tím na mysli závodní auta, která závodila v letech 1997-2010 včetně. Od roku 2011 už soutěží nová generace těchto vozů. Zásadní rozdíl je v pravidlech, stará wrc měla 2,0l motory, nová pak pohání 1,6l motory. Rozdílů je samozřejmě více... :)

SUPERALLY

Více méně to samé co rally2.

SÉBASTIEN LOEB

Devítinásobný mistr světa v rally. Ikona všech ikon. Fenomenální osobnost ctící pokorný přístup.

TANKOVACÍ ZÓNA

Je pořadatelem vyhrazená zóna určená pro tankování závodních automobilů. Účelem je zajistit bezpečnost. U zóny jsou připraveni hasiči, v případě, kdyby něco nevyšlo:)

TECHNICKÁ PŘEJÍMKA

Jedná se o přejímku před samotným závodem. Kontroluje se jak závodní automobil, tak vybavení posádky. Vše musí být v souladu s platnou homologací.

TOMMI MÄKINEN

Čtyřnásobný mistr světa, během svých startů známý spojením s továrnou mitsubishi, v současné době upravující vozy subaru. Jeho specifikem byla profesorská jízda, přesná, klidná a vyrovnaná.

TRIPMASTER

Zařízení, které primárně slouží k měření ujeté vzdálenosti. Dá se jednoduše nulovat pomocí tlačítka na podlážce. Je to neocenitelná pomůcka pro spolujezdce při jízdě na trati rally, kde musí být přesně dodržen itinerář.

UNIBAL

Zatímco sériové vozy používají na podvozku silentbloky, závodní auta mají unibaly. Důvod je jednoduchý, silentblok v zájmu komfortu umožňuje vůli, unibal však nikoliv. Chování vozu je tak čitelnější.

UTÁHNE

Opak pojmu povolí. Označuje zatáčku, která na výjezdu zmenší svůj poloměr, na výjezdu je tak "prudší" než v její počáteční části.

UZAVÍRACÍ VŮZ

Vůz pořadatele s červenými vlajkami. Po jeho průjezdu už není na trať vpuštěno jakékoliv vozidlo mimo vozidel pořadatele či účastníků závodu.

VLOŽKA

Často používaný výraz označující rychlostní zkoušku.

VRACÁK

Opravdu ostrá zatáčka s úhlem pod 90 stupňů.

VZDÁLENÝ SERVIS

Servisní zóna je v drtivé většině případů během celého závodu na stejném místě. V případě, že si to situace vyžaduje, může organizátor nasadit tzv. Vzdálený servis, který je umístěn mimo oficiální servisní zónu. Ve vzdáleném servisu platí specifický režim, smějí se používat jen náhradní díly, které si posádka přiveze s sebou, na autě smí pracovat jen omezený počet mechaniků atp.

WRC

World rally car, nebo world rally championship. V druhém případě je zkratkou mistrovství světa v rally. V prvním případě se ale jedná o označení skupiny závodních vozidel. Ta vznikla v roce 1997 a po závodních tratí se prohání až dodnes., jakkoliv v roce 2011 došlo k zásadní změně pravidel. Skupina wrc už od svého vzniku značí absolutní technickou špičku, pohon 4x4, osazení turbodmychadlem a hlavně podvozek na úrovni raketoplánu:)

ZADOHRAB

Označuje vozidla se zadním náhonem.

ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ

Dokument, který je v podstatě souborem předpisů a termínů dané soutěže. Posádky i pořadatel musí tento dokument respektovat. Zvláštní ustanovení vytváří pořadatel a musí být schválena fia.

ČASOVÁ KONTROLA

Celá trať závodu je protkána mnoha časovými kontrolami, kde musí posádky předložit jízdní výkaz a to v přesně danou minutu. V případě zpoždění nebo naopak předčasného předložení výkazu přichází na řadu penalizace, které se přičítají k výsledným časům z rychlostních zkoušek.

ČISTÁ STOPA

Označuje plynulou a efektivní jízdy bez zbytečných smyků, které vůz zpomalují.

ČTYŘHRAB

Označuje vozy, které mají pohon všech kol.